Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Türkiye hükümeti Ukrayna’nın içindeki zorlu koşulları göz önünde bulundurarak vize, vize muafiyeti veya ikamet izni süresinin bitiminden itibaren 60 günlük süre koşulunun pasaport süresi yetersiz olan Ukrayna vatandaşlarına yönelik aranmaksızın yurda girişlerinde mevcut pasaportlarının kullanılabileceğini kararlaştırmıştır.

Ayrıca yanında anne veya babası olan ancak kimliği ya da pasaport veya pasaport yerine geçen bir belgesi bulunmayan sadece doğum belgesi olan ve 18 yaşından küçük çocukların yurda girişlerine ilişkin diğer ebeveynin muvafakati aranmaksızın “Yabancılara Mahsus Acil Seyahat Belgesi” düzenlenebileceğini ifade etmiştir.

Üçüncü olarak yetişkin olup yurda giriş için kimlik ya da pasaport veya pasaport yerine geçen bir belgesi bulunmayan ancak Ukrayna vatandaşı olduğunu kanıtlayıcı bir belgesi (ehliyet, nüfus belgesi vs.) olan yabancılara “Yabancılara Mahsus Acil Seyahat Belgesi” düzenleneceği belirtilmektedir.

Tüm bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, zorunlu göç nedeniyle Türkiye’ye göçmek zorunda olan sığınmacılara yardım eli uzatmaya hazırdır.